کوچر بیرکار/فریدون درخشانی کرد ایرانی. فریدون درخشانی عاشق ریاضیات و کوچر بیرکار برندهٔ جایزهٔ فیلدز. فریدون درخشانیِ عاشق را ما فراری دادیم تا کوچر بیرکار بشود و جایزه بگیرد. اخلاق‌مداران او را مذمت کنند چرا وطنش را ترک کرده، چرا از گروه دانشگاه تهران جدا شده و پناهنده شده. او اما عاشق است. عاشق قفس را بر نمی‌تابد؛ قفسی که ما با قرائت منسوخِمان از دین و علم ساخته‌ایم تا عاشقان علم را به روش‌های «ِسِندِرماگی» [۱] مُثله کنیم تا مثل خودمان در قفس بجیکَند.
اخلاق، مرز، وطن، نظام، شرافت، ارزش، قداست، همه مفاهیمی بر ساخته‌اند تا انسان‌های عاشق به کام برسند نه که مُثله شوند. همین اخلاق حکم می‌کند انسانی که عاشقِ علم است از قفسی که ما عالِم-لقبانِ بهشت-جو به نام علم و دین ساخته‌ایم فرار بکند. انسان با انسانیتش انسان می‌شود نه با نفی انسانیت. مرزها برای حفظ انسانیت است نه برای حفظ منافع عده‌ای خاص. نمی‌توان به نام انسانیت انسان‌ها را در قفس نگاه داشت. انسانیت می‌طلبد که با تدبیر راه شکوفایی انسان را باز کنیم و اسباب آن را فراهم بکنیم نه اینکه انسانیت را، و ساحَت‌های متنوع آن را، در نطفه خفه بکنیم، که نظام آموزشی ما این چنین می‌کند.

من از این خوشحال نیستم که کوچر بیرکار جایزهٔ فیلدز گرفت، نه این که خوشحال نیستم، خوش-حال نیستم! کوچر حتماً خوشحال شده پس انسانیت من هم حکم می‌کند که خوشحال باشم از خوشحالی او. اما ایرانی بودن من حکم می‌کند که دوباره به یاد آورم این بد-حالی تهوع-آورم را از این نظام علمی و آموزشی، که مثلاً پس از ۴۰ سال ستاد و شورای انقلاب فرهنگی داشتن، توانِ تحملِ عاشقانِ علم و پروراندن آنها را ندارد. بله کوچر بیرکار حالِ بدِ من را یادآوری می‌کند؛ باز هم به یادم می‌آورد چه ریاضی‌دانانی چه زحماتی کشیدند در این۴۰ سال تا درد این قفس خودساخته را برای بچه‌های عاشق ریاضی ما، مثل فریدون درخشانی، کم کنند تا توان پذیرش داشته باشند در نظام‌های آموزش و حکمرانی موفق دنیا و تا شکوفا بشوند در آن نظام‌ها، کوچر بیرکار بشوند. دستِ این انسان‌های شریفِ عاشقِ ایران درد نکند. بی‌نامانی که قدرشان در ایران شناخته نیست ولی کارشان با کاشتنِ گُل کارستان است. اینها مرز نمی‌شناسند و عاشق این مرز و بوم هستند. دلم به این بی‌نامان خوش است.

 


 * این متن در روزنامهٔ‌ سازندگی، مورخ ۱۷/۵/۹۷ منتشر شده است.

۱. به نقل از همکاران دانشگاه تبریز، مفهومی که برای خرد کردن شخصیت تازه‌واردانی با شور و هیجان به کسوت دانشگاهی وارد می‌شوند به کار می‌رود تا «خرد» بشوند و شخصیتی جدید مانند بقیه از آنها ساخته شود.

دیدگاه‌ها  

#1 انتشار دو مقاله از ایرانیان در نیچرآرش 1397-06-23 12:12
بچه های زنجان وشریف دارند خوب کار می کنند دو نیچر در یک شماره نیچر!
1) حسین حقی، بهنام جوانمردی و اکرم حسنی زنوزی
https://www.nature.com/articles/s41586-018-0429-z

2) علیرضا قیوم‌زاده
https://www.nature.com/articles/s41586-018-0490-7

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید